17 بهمن 1401
دمای مشهد: 03
ورود | ثبت نام

منطقه 12

هم‌نشینی 2محدوده تاریخی و مدرن در یک منطقه

منطقه ۱۲ از 2محدوده متصل و منفصل شهری تشکیل شده است. ساختمان‌سازی در ناحیه متصل این منطقه در ۲۰سال گذشته با سرعت زیادی پیش رفته و این موضوع باعث شده است این محدوده با خیابان‌کشی‌های استاندارد شهری، خانه‌های نوساز، مسیرهای فراوان دوچرخه، فضاهای سبز متعدد و... به‌عنوان یک منطقه نوین شهری شناخته شود.

بافت تاریخی منطقه ۱۲ در ناحیه منفصل شهری این منطقه و در محدوده بولوار شاهنامه قرار دارد که قدمت برخی بناهای آن در اطراف شهر تاریخی طابران توس به 1000سال می‌رسد.

ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی سهم ویژه‌ای در رونق اقتصادی این منطقه دارند که از آن جمله می‌توان به آرامگاه فردوسی، بقعه هارونیه، قلعه هزارساله کهن‌دژ، زورخانه شه‌لافتی، عمارت اربابی چهاربرج، بوستان مینیاتوری و... اشاره کرد.

محله وکیل‌آباد از محلات قدیمی محدوده متصل شهری است که بسیاری از کارگران قدیمی حاج حسین‌آقا ملک هنوز در آن سکونت دارند.  

قرارگرفتن نمایشگاه بین‌المللی مشهد در این منطقه و رونق کشاورزی و دام‌پروری در ناحیه منفصل توس از دیگر فرصت‌های اقتصادی منطقه ۱۲ است.

زمین‌های رها‌شده با متراژ زیاد در بولوار الهیه و بولوارهای اطراف آن سبب بروز مشکلاتی ازجمله حضور کارتن‌خواب‌ها و معتادان شده است. نبود طرح تفصیلی و ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده منفصل توس و محله وکیل آباد از دیگر مشکلات این منطقه است. 

شهرداری منطقه 12 در سال 1383 شکل گرفته و در مساحت 6502 هکتاری آن 105 هزار نفر زندگی می‌کنند.

برگزیده
برای جستجو Enter بزنید
برچسب‌های مرتبط: