24 مهر 1400
دمای مشهد: 22
ورود | ثبت نام
08

هفته گذشته اولین دکل اینترنت 5G در منطقه ثامن رونمایی شد و به بهره‌برداری رسید. این دکل به گفته رئیس شورای شهر مشهد، گام توسعه‌ای برای زیرساخت‌های شهر هوشمند است و شهرداری به‌طور جدی آن را پیگیری می‌کند.

 اولین دکل اینترنت 5G در منطقه ثامن رونمایی شد.به گفته رئیس شورای شهر مشهد، این دکل گام توسعه‌ای برای زیرساخت‌های شهر هوشمند است و شهرداری به‌طور جدی آن را پیگیری می‌کند.
این دکل که با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی و مدیران شهری رونمایی شد، یکی از اقدامات موفقیت‌آمیز شهرداری مشهد در حوزه ICT در کل کشور محسوب می‌شود. از اظهارنظرهای مثبت و از این اقدامات خوب شهرداری که بگذریم، موضوعی که ذهن بسیاری از مجاوران این دکل را به خود مشغول کرده، تأثیر منفی امواج این دکل به گیرنده‌هایی همچون موبایل و غیره است. موضوعی که ما با مدیر روابط‌عمومی سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری مشهد درباره آن گفت‌وگو کردیم.


پوشش‌دهی تا شعاع 400متر

روح‌ا... مهدی‌پناه با بیان اینکه دکل 5G اولین دکل اینترنت نسل پنجم در کشور محسوب می‌شود، گفت: تفاهم‌نامه‌ای را با همراه اول به امضا رساندیم که اولین ثمره آن اینترنت 5G در مشهد بود و امیدداریم ظرف چندماه آینده مردم این تغییرات را احساس کنند.
وی افزود: وضعیت فعلی همراه اول در منطقه ثامن با توجه به اینکه هرسال حجم زیادی زائر و مسافر در این منطقه سکونت می‌کنند، به لحاظ زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مناسب نیست.
مهدی‌پناه ادامه داد: بر همین اساس این دکل به‌صورت آزمایشی در مشهد نصب شد تا هم به بهبود اوضاع کمک کند و هم زمینه‌ای برای پشتیبانی هرچه بهتر و بیشتر همراه اول فراهم شود.
وی اظهار کرد: با وجود اینکه مسافران مشهد اولین خواسته‌شان بهبود خدمات همراه اول است، در این مدتی که دکل نصب شده است، فقط 120نفر توانسته‌اند زیر پوشش این دکل قرار بگیرند. زیرا تعداد گوشی‌هایی که این اینترنت را می‌توانند دریافت کنند، بسیار کم است.
مدیر روابط‌عمومی سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری مشهد افزود: این دکل تا شعاع 300 تا 400 متری را پوشش می‌دهد؛ ضمن اینکه این دکل هنوز به بهره‌برداری عملیاتی نرسیده و به‌صورت آزمایشی بهره‌برداری شده است.
وی ادامه داد: دومین گام بعد از عملیاتی‌شدن این سیستم، تقویت شبکه زیر پوشش این دکل است. به همین منظور باید هر 200متر یک تقویت‌کننده نصب شود تا شعاع پوشش‌دهی آن افزایش پیدا کند.


سرعت 10برابری اینترنت نسبت به 4G   

مهدی‌پناه از سرعت 10برابری این شبکه اینترنتی نسبت به دیگر شبکه‌ها خبر داد و گفت: با توجه به آزمایش‌هایی که انجام شده است، سرعت اینترنت G5، 500مگابیت در ثانیه است. یعنی سرعت اینترنت این سرویس 10برابر4G و 4.5G است.
وی ادامه داد: البته طبق آزمایش‌هایی که در همه کشورهای دنیا صورت گرفته، بیان شده است که سرعت اینترنت این سرویس تا 20برابر بیشتر از شبکه‌های قبلی خواهد بود که باید ما هم به این عدد دست پیدا کنیم.


امواج و تشعشعات این دکل 10درصد از سطح استاندارد پایین‌تر است

مدیر روابط‌عمومی سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری مشهد درباره اینکه این دکل تا چه حد برای مجاورانش مضر است، تصریح کرد: تشعشات این دکل برای ما که متولی آن هستیم، توجیه شده است؛ ضمن اینکه امواج ارسالی هر دکلی به گیرنده‌های گوشی‌ای می‌رسد که در کنار گوش یا بدن ما قرار دارد و خواه‌ناخواه این امواج تأثیرات خود را دارند، اما به‌هرروی مجموعه‌های متولی در بدو ورود این شبکه پایش‌هایی طبق استانداردهای علمی انجام داده‌اند و در نتایج به‌دست‌آمده، همه دکل‌های مخابراتی و اینترنتی بالاتر از حد استاندارد هستند و به لحاظ سلامتی تأثیر منفی و مخربی بر مجاوران نخواهد داشت.

کد مطلب: 1212 1400/04/29 - 11:25
  شما این مطلب را پسندیده‌اید   شما و نفر دیگر این مطلب را پسندیده‌اند

ارسال نظر

نظر شما همان چراغی است که به ما در ادامه دادن درست مسیر کمک می‌کند، پس لطفا ما را از این روشنایی بی‌نصیب نگذارید. تمام نظرها منتشر خواهد شد مگر اینکه حاوی کلمات نامناسب و غیرقابل انتشار باشد.

کد امنیتی