24 مهر 1400
دمای مشهد: 22
ورود | ثبت نام

دورهمی شاعران ایرانی و افغانستانی در «غدیر»

چراغ نشست‌های فرهنگ‌سرای منطقه6 پس از 2سال، با برنامه بنیاد امیرخسرو بلخی روشن شد
2 (2)

نشست‌های فرهنگی و هنری بنیاد امیرخسرو بلخی سلسله جلساتی بود که در سال‌های گذشته با شیوع ویروس کرونا برای مدتی طولانی به کل تعطیل شد. چهارشنبه دوم تیرماه در روزهای پایانی دهه کرامت، پس از مدت‌ها چراغ نشست‌های فرهنگ‌سرا دوباره روشن شد؛ آن هم با موضوع ولادت امام رضا(ع). شاعران و نوازندگان ایرانی و افغانستانی به همین بهانه بار دیگر گرد هم آمدند. در این نشست نوازندگانی از جمله استاد سمیع دل آهنگ و استاد غلام سخی رسول هم حضور داشتند.

نشست‌های فرهنگی و هنری بنیاد امیرخسرو بلخی سلسله جلساتی بود که در سال‌های گذشته در سالن آمفی‌تئاتر فرهنگ‌سرای غدیر برگزار شد. برنامه‌هایی با موضوع ادبیات، شعر و موسیقی خراسان بزرگ (افغانستان و ایران) که هنردوستان و هنرمندان این 2کشور استقبال زیادی از آن می‌کردند. با شیوع ویروس کرونا اما بساط این دست نشست‌ها برای مدتی طولانی به کل جمع شده بود.

چهارشنبه دوم تیرماه در روزهای پایانی دهه کرامت، پس از مدت‌ها چراغ نشست‌های فرهنگ‌سرا دوباره روشن و نشست دیگری از این سلسله جلسات با وقفه‌ای طولانی برگزار شد؛ آن هم با موضوع ولادت امام رضا(ع). شاعران و نوازندگان ایرانی و افغانستانی به همین بهانه بار دیگر گرد هم آمدند. در این نشست نوازندگانی از جمله استاد سمیع دل آهنگ و استاد غلام سخی رسول هم حضور داشتند.

 

مقدمه‌ای برای برگزاری برنامه‌ها

علی یزدانی، کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرای غدیر، در ابتدای این نشست از 2سال سخت تعطیلی نشست‌ها و جلسه‌ها گفت. اینکه فرهنگ‌سرای غدیر در این 2سال به سبب شیوع ویروس کرونا، سخت‌ترین و خالی‌ترین روزهای خودش را گذراند.

او در ادامه نوید شروع روزهای خوب فرهنگ‌سرای غدیر را داد، روزهایی پر از شعر و موسیقی اصیل خراسانی، اینکه این نشست مقدمه‌ای است برای روشن شدن چراغ جلسات فرهنگ‌سرا و برگزاری جلسات هفتگی ادبیات و شعر خراسان بزرگ. 

کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرای غدیر توضیح داد که مهم‌ترین هدف از برگزاری این جلسات و برنامه‌ها شناساندن ادبیات و موسیقی خراسان بزرگ به مردم است. شناساندن گروه‌های هنری این سوی شهر که غریب افتاده‌اند و در حاشیه شهر آن‌طور که باید و شاید دیده نمی‌شوند.

 

همکاری با بنیاد امام رضا(ع)

مهدی حسینی بلخی، مدیر بنیاد فرهنگی و هنری امیر خسرو بلخی، در ادامه در گفت‌وگو با شهرآرامحله توضیحاتی را درباره فعالیت‌های بنیاد در دوره شیوع کرونا و تعطیل‌شدن نشست‌های این فرهنگ‌سرا ارائه داد: در دوره شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فرهنگ‌سراهای منطقه ما بیکار ننشستیم و در فضای مجازی به تولید محتوا پرداختیم. 

علاوه‌بر این‌ها در هفته‌هایی که شدت شیوع ویروس کمتر می‌شد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نشست‌هایی را با موضوع‌های هنری، موسیقی و فرهنگی در خود مرکز برگزار کردیم. کلاس‌های آموزش سازهای افغانستانی، افغانستان‌شناسی و... همچنان برپا بود.

او در ادامه از همکاری بنیاد امیرخسرو بلخی با بنیاد فرهنگی و هنری حضرت رضا(ع) خبر داد: این 2بنیاد به مناسبت دهه کرامت همکاری خوبی با یکدیگر داشتند. بنیاد فرهنگی و هنری امام رضا(ع) از ما خواست تا هنرمندان و هنرجویانمان را معرفی کنیم و در این همکاری نوازندگان، خوانندگان، نویسندگان و شاعران بنیاد امیرخسرو صدایشان شنیده شد و در کانال خراسان و کانال‌های رادیویی استان آثارشان را با مضمون ولادت امام رضا(ع) و دهه کرامت اجرا کردند.

 

شعرخوانی ولادت امام رضا(ع)

ادامه این نشست به هم‌نوازی استادان موسیقی افغانستان گذشت و سپس شاعران و نویسندگان افغانستانی و هنرجویان بنیاد امیرخسرو بلخی هنگام اجرای برنامه‌ها آثاری از نظم و نثر که به مناسبت ولادت امام رضا(ع) نوشته بودند برای حاضران خواندند. در انتهای این برنامه هم شکوفه موحد، کوچک‌ترین عضو بنیاد امیرخسرو بلخی که 9سال بیشتر ندارد، خوانش شعر امام رضا(ع) را اجرا کرد.

کد مطلب: 1844 1400/04/09 - 08:40
  شما این مطلب را پسندیده‌اید   شما و نفر دیگر این مطلب را پسندیده‌اند

ارسال نظر

نظر شما همان چراغی است که به ما در ادامه دادن درست مسیر کمک می‌کند، پس لطفا ما را از این روشنایی بی‌نصیب نگذارید. تمام نظرها منتشر خواهد شد مگر اینکه حاوی کلمات نامناسب و غیرقابل انتشار باشد.

کد امنیتی