28 دی 1400
دمای مشهد: 02
ورود | ثبت نام
چهارباغ2

همه خیابان آیت‌الله شیرازی4 را با نام چهارباغ می‌شناسند؛ که اولین کوچه آن به نام مؤسسش، خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر سلجوقیان است.

شکل‌گرفتن این کوچه از درخواست خاندان نظام‌الملکی‌ها در سال‌های پایانی دهه50 مبنی بر سکونت در املاکشان آغاز شد؛ اتفاقی که بعد از آن، امام خمینی(ره) دستور رسیدگی به درخواست آن‌ها را به تولیت وقت داد. 

این‌طور شد که 3000متر زمین در چهارباغ به خاندان خواجه نظام‌الملک طوسی برگردانده شد. آن زمان وارثان اصلی 19خانواده بودند و آستان قدس هم با پول خود این خانواده‌ها، طی 2سال 19خانه ساخت و تحویلشان داد. این کوچه چهل‌ساله هنوز هم فقط 19خانه دارد که در ظاهر زیبا و مشابه یکدیگرند.

 

همه خیابان آیت‌الله شیرازی4 را با نام چهارباغ می‌شناسند؛ که اولین کوچه آن به نام مؤسسش، خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر سلجوقیان است.

 

طوبی‌خانم یکی از زن‌هایی بود که متولی املاک خواجه نظام‌الملک طوسی شناخته شد.هر هفته در منزلش مجلس روضه برپا می‌کرد. با همین نیت، بعد از فوتش فرزندانشان خانه آن‌ها را به حسینیه چهارده‌معصوم(ع) تبدیل کردند.

 

جواداولین ساکن این کوچه از سال1361 تا کنون است؛ طبق گفته‌های او، هنوز هم بیشتر ساکنان نظام‌الملکی‌ها هستند. ویژگی‌های اصلی کوچه، سکوت بی‌نظیر و تمیزی آن است.
کد مطلب: 2616 1400/07/08 - 11:00
  شما این مطلب را پسندیده‌اید   شما و نفر دیگر این مطلب را پسندیده‌اند

ارسال نظر

نظر شما همان چراغی است که به ما در ادامه دادن درست مسیر کمک می‌کند، پس لطفا ما را از این روشنایی بی‌نصیب نگذارید. تمام نظرها منتشر خواهد شد مگر اینکه حاوی کلمات نامناسب و غیرقابل انتشار باشد.

کد امنیتی
برای جستجو Enter بزنید
برچسب‌های مرتبط: