28 دی 1400
دمای مشهد: 02
ورود | ثبت نام

برگ‌های پاییزی ارزش تابلو شدن دارند

فرهنگ‌سرای انقلاب مشهد برای آموزش استفاده از پسماند میزبان خانواده‌ها بود
صفحه 7

کلام طلایی کارشناس مدیریت پسماند شهرداری مشهد به بچه‌ها این بود: «برگ‌های خشک‌شده و ریخته بر زمین زباله هستند و زباله‌ها آن‌قدر قیمتی و ارزشمندند که قابلیت تابلوشدن و نمایشگاهی‌شدن را دارند.»

سال‌های پیش این جمله را می‌شنیدیم که «جداسازی زباله‌ها باید از آشپزخانه اتفاق بیفتد» و این موضوع برایمان موضوعی عجیب و دشوار به نظر می‌آمد، اما برنامه‌های گوناگونی اجرا شده است و هنوز هم ادامه دارد تا این فرهنگ بین خانواده‌ها جا بیفتد که زباله‌ها باید تفکیک شوند و این تفکیک باید از خانه و آشپزخانه شروع شود. برنامه مدیریت‌شهری این روزها بر کاهش پسماند تولیدی متمرکز شده است. خانواده‌ها باید یاد بگیرند جداسازی زباله‌های خشک و تر از همان مبدأ انجام شود.

به‌همین منظور هفته گذشته فرهنگ‌سرای انقلاب «جشنواره آفرینش» را برگزار کرد. بچه‌ها با برگ‌های خشک و پاییزی که از بوستان کناری فرهنگ‌سرا جمع‌آوری شده بود، کاردستی درست کردند و خانواده‌ها و متولیان آموزشی فرهنگ‌سرا لذت این برنامه فرهنگی را بردند.


توجه به مهارت و خلاقیت

برنامه در حالی تمام می‌شود که کارهای تماشایی و متنوعی خلق شده است. کلام طلایی کارشناس مدیریت پسماند شهرداری مشهد به بچه‌ها این بود: «برگ‌های خشک‌شده و ریخته بر زمین زباله هستند و زباله‌ها آن‌قدر قیمتی و ارزشمندند که قابلیت تابلوشدن و نمایشگاهی‌شدن را دارند.»

فریمانی که عهده‌دار برگزاری مراسم در فرهنگ‌سراست، می‌گوید: برای نهادینه‌شدن فرهنگ کاهش تولید زباله برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و تشویقی زیادی در مدارس و مهدکودک‌ها به شیوه‌های مختلف اجرا شده است. او ادامه می‌دهد: در این برنامه‌ها به مهارت‌افزایی و خلاقیت بسیار توجه می‌شود؛ اینکه دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان یاد بگیرند از همین وسایل دورریختنی و زاید چقدر کارهای هنری می‌توان خلق کرد و این وسایل چه کاربری‌های زیادی می‌توانند داشته باشند.


سرگرمی با برگ‌های خشک


نادیا ناطق کلاس هشتم و ساکن همین محله پنجتن است. با ذوق برگ‌های خشک را روی برگه سفید می‌چسباند و کنارش یک شاخه سبز می‌نشاند و کاردستی‌اش را کلی رنگ‌ولعاب می‌دهد. با ذوق آن را بالا می‌گیرد و نشانمان می‌دهد و می‌پرسد «قشنگ شد، مگه نه؟!»

بچه‌های دیگر اطراف نادیا را می‌گیرند و دوست دارند بهتر از کاردستی او را درست کنند. مادرها هم سر ذوق آمده‌اند. یکی می‌گوید: «علی! این برگ رو کج بذاری، بهتره.» و دیگری با وسواس از چسب قطره‌ای استفاده می‌کند تا کارش تمیز باشد. فریمانی با لحنی که بچه‌های کوچک هم بتوانند درک کنند، برایشان فرق زباله خشک و تر را توضیح می‌دهد و تعریف می‌کند که برای هرکدام از آن‌ها باید چه کاری انجام دهند.

بتول ساقی مادر 2دانش‌آموز کلاس چهارم و ششم است که با وجد می‌گوید: گاهی از اینکه چطور می‌توان در آپارتمان هفتادمتری بچه‌ها را سرگرم کنم، کلافه می‌شدم و نمی‌دانستم این‌قدر راحت می‌توان با چیزهای دورریختنی بچه‌ها را خوش‌حال کرد.

فائزه جعفری که 3فرزند هشت، پنج و سه‌ساله دارد، ادامه می‌دهد: بچه‌ها اینجا به‌دلیل اینکه کار را کنار هم انجام می‌دهند، ذوق و شوق دارند. آموزش به این شیوه خیلی مناسب است. جعفری می‌گوید: یکی از برنامه‌هایی که من در شیوه تربیتی خیلی به آن توجه دارم، رعایت حقوق شهروندی است. به‌نظرم آموزش‌دادن بچه‌ها برای اینکه بدانند چه چیزهایی زباله است و باید با آن چه کنند، در اینکه شهر و محله‌ای پاکیزه و تمیز داشته باشیم، خیلی مؤثر است.

فاطمه بنی‌هاشم ساکن همین محله است و 2فرزند پنج و ده‌ساله‌اش را برای شرکت در جشنواره آفرینش به فرهنگ‌سرا آورده است. آن‌قدر با اشتیاق به دخترش چسباندن برگ را یاد می‌دهد که آدم هوس می‌کند برگ‌ها را بردارد و با ظرافت تمام بچسباند به دل یک برگه سفید.

کد مطلب: 3255 1400/09/28 - 12:55
  شما این مطلب را پسندیده‌اید   شما و نفر دیگر این مطلب را پسندیده‌اند

ارسال نظر

نظر شما همان چراغی است که به ما در ادامه دادن درست مسیر کمک می‌کند، پس لطفا ما را از این روشنایی بی‌نصیب نگذارید. تمام نظرها منتشر خواهد شد مگر اینکه حاوی کلمات نامناسب و غیرقابل انتشار باشد.

کد امنیتی
برای جستجو Enter بزنید
برچسب‌های مرتبط: