30 اردیبشهت 1401
دمای مشهد: 17
ورود | ثبت نام

معلم دبستان رئیس جمهور: «سید ابراهیم» باادب و بااستعداد بود

گفت وگوی شهرآرا با سید محمدتقی میرحافظ، معلم کلاس اول آیت الله رئیسی
معلم رئیس جمهور

در جست وجوی معلمان خاص در هفته معلم به «محمدتقی میرحافظ» رسیدیم که معلم خیلی از بزرگان مشهد و شخصیت های برجسته در کلاس اولشان بوده است. معلم آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان، در کلاس اول نیز آقای میرحافظ بوده است. اهل مصاحبه و کسب شهرت به خاطر معلم رئیس جمهور بودن نیست.

شاید کمتر کسی باشد که معلم کلاس اولش را به خاطر نیاورد یا فراموش کند؛ معلمی که الفبا را و خواندن و نوشتن را به ما آموخت. اگر رئیس جمهور باشی هم روزهای اول مدرسه، معلم کلاس اول و شأن و منزلتش در ذهنت باقی می ماند.

در جست وجوی معلمان خاص در هفته معلم به «محمدتقی میرحافظ» رسیدیم که معلم خیلی از بزرگان مشهد و شخصیت های برجسته در کلاس اولشان بوده است. معلم آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان، در کلاس اول نیز آقای میرحافظ بوده است.  اهل مصاحبه و کسب شهرت به خاطر معلم رئیس جمهور بودن نیست. 

همه دانش آموزانش را یکی یکی با نام و فامیل و سمت اسم می برد و از رئیس جمهور هم با جملاتی مثل ابراهیم باادب و بااستعداد بود، یاد می کند. خیلی از دانش آموزان کلاس اولش جزو شهدای بنام مشهد بودند یا جزو شخصیت های شناخته شده. عکس های قدیمی را از کلاس اول دانش آموزانش نشانمان می دهد و از روزهای خوش بناهای حاجی عابدزاده در مشهد که روزگاری کلاس درس بچه ها بود، صحبت می کند.آنچه در ادامه می خوانید گفت وگوی خبرنگار ما با سیدمحمدتقی میرحافظ، معلم کلاس اولی آقای رئیسی، رئیس جمهور، است.

 

معلم کلاس اول رئیس جمهور را خودتان معرفی کنید؟

سید محمدتقی میرحافظ، متولد سال ۱۳۲۶ هستم. پس از دوران تحصیلم به یکی از ۱۲ بنای مرحوم حاجی عابدزاده برای تدریس اعزام شدم. به مدت پنج سال در کلاس اول تدریس داشتم که آقای سید ابراهیم رئیسی هم جزو دانش آموزان کلاس اول ام بود.


در کدام مدرسه معلم کلاس اول آقای رئیسی بودید؟

مدرسه جوادیه مشهد که این مدرسه هم متعلق به بناهای مرحوم حاجی عابدزاده بود. چون رژیم منحوس پهلوی در سال ۱۳۵۳ فعالیت مدرسه را متوقف کرد؛ بنابراین من هم بیشتر از این در مدرسه فعالیت نداشتم. طی این پنج سال در خدمت حدود سیصد دانش آموز بودم که بیشتر آن ها انسان های موفق و عاقبت به خیری شدند.

 

از سال 1347 که معلم آقای رئیسی بودید، 53 سال گذشته است. در این سال ها ایشان را از نزدیک در جایی ندیدید که او شما را به خاطر بیاورد و یا شما به عنوان معلم کلاس اولش صحبتی با او داشته باشید؟


در دورانی که تولیت آستان قدس بودند ایشان را دیدم. با گذشت سال ها باز هم ایشان من را شناختند و به همراهانشان به عنوان معلم کلاس اولشان معرفی ام کردند. خیلی خوش حال شدم.


چه ویژگی هایی از دانش آموز کلاس اولتان که حالا رئیس جمهور مملکت شده است، به خاطر دارید؟


ابراهیم دانش آموز باادب و بااستعدادی بود. خوشحالم که می بینم یکی از دانش آموزان به مقام ریاست جمهوری کشور رسیده است. برای ایشان آرزوی سربلندی در امور مملکت را دارم.


همواره در دهه های گذشته بحث معیشت معلمان و تکریم نشدن جایگاه آنان در حد و اندازه شأن معلمی و اجرا نشدن قوانین، مورد نقد جامعه معلمان بوده است. به عنوان معلم کلاس اول رئیس جمهور چه خواسته ای برای معلمان و همچنین نظام تعلیم وتربیت دارید؟


از ایشان می خواهم که برای تکریم معلمان طبق قانون عمل کنند. همچنین برای ارتقای نظام تعلیم وتربیت از ایشان می خواهم تدبیری بیندیشند که یک کشور نمونه اسلامی در نظام آموزشی بشویم. متأسفانه بخشی از جامعه ما از فرهنگ و هویت اصلی مان در نظام تربیتی دور شده اند.


به جز آقای رئیسی دیگر دانش آموزانتان در مدرسه جوادیه مشهد به چه جایگاه های مهمی رسیده اند که شما بعدها به آن ها افتخار کرده اید.


خیلی از دانش آموزانم شهید شدند. شهید علی و شهید کاظم نوراللهیان، شهید سید مرتضی اسحاقی، شهید علی موحدی، شهید سید کاظم حسینی و شهید قاسم عباس علی پور از جمله دانش آموزان کلاس اولی ام هستند که به فیض شهادت رسیدند و نامشان به گوشم رسید.حاج آقای ایزدی، امام جمعه طرقبه، حاج جواد پناهی، از قاریان بین المللی، دکتر مرتضی نوراللهیان، متخصص گوش و حلق و بینی، حاج حسین عصارزاده، مدرس جامعه المصطفی مشهد، مهدی نوراللهیان، دکتر عمومی، مهدی زهتابچیان، دکتر عمومی، و ... از جمله دانش آموزانم هستند که جزو شخصیت های شناخته شده به شمار می آیند.

کد مطلب: 4095 1401/02/19 - 10:48
  شما این مطلب را پسندیده‌اید   شما و نفر دیگر این مطلب را پسندیده‌اند

ارسال نظر

نظر شما همان چراغی است که به ما در ادامه دادن درست مسیر کمک می‌کند، پس لطفا ما را از این روشنایی بی‌نصیب نگذارید. تمام نظرها منتشر خواهد شد مگر اینکه حاوی کلمات نامناسب و غیرقابل انتشار باشد.

کد امنیتی
برای جستجو Enter بزنید
برچسب‌های مرتبط: